Автопат 29 (Грција)

автопат во Егејска Македонија, Грција

Автопат 27 или А27 (грчки: Αυτοκινητόδρομος 27) — огранок на магистралата А2 („Егнатија“) во Егејска Македонија, Грција. Го поврзува градот Костур со граничниот премин Смрдеш кон Албанија. Завршен е 14 јули 2017 г. со пуштањето на последната делница од Сливени до Смрдеш.[1][2][3] Има вкупна должина од 82 км.

Автопат A29 shield

Автопат A29
А29 кај Богатско во правец на Костур
Информации за правецот
Должина:82 км
Поважни клучки
Северен крај:Смрдеш
Јужен крај:Сачишта
Местоположба
Области:Костурско (претежно)
Поважни градови:Сачишта, Костур, Смрдеш
Патна мрежа
Автопатишта во Грција

Населени местаУреди

Ова се сите населени места со свои излези на автопатот, наведени по возен редослед од север кон југ:

Денешните изменети (погрчени) имиња стојат во загради.[4]
Округ Излез Населено место Одредишта Белешки
Лерин
(Флорина)
ГП Смрдеш (Кристалопиги)   SH3   Е86
  Албанија  
северозападен крај на А29
Костур
(Касторија)
Смрдеш (Кристалопиги)   ЕО2   Е86 за Лерин
Косинец (Јеропиги)
Железара „ЛАРКО“
Сливени (Коромилија)
Костур (Касторија)
Рупишта (Аргос Орестико) - Аеродром Костур   ЕО15
Богатско (Вогацико)
Кожани
(Козани)
Лапчишта (Неаполи)
Черушница (Микрокастро)   ЕО15   ЕО20
Сачишта (Сјатиста) — Запад   А2   Е90 за Јанина, Солун јужен крај на А29

НаводиУреди

  1. Νασιάδης, Θωμάς (17 јули 2017). „Δ. Μακεδονία: Σε κυκλοφορία το τμήμα Κορομηλιά – Κρυσταλλοπηγή - ert.gr“. ert.gr. Посетено на 18 јули 2017.
  2. Καραμπάσης, Βασίλης (15 јули 2017). „Παραδόθηκε ο κάθετος άξονας Σιάτιστα – Κρυσταλλοπηγή (video)“. ert.gr. Посетено на 18 јули 2017.
  3. http://www.ypodomes.com/index.php/autokinitodromoi/uperastikoi/egnatia-odos/item/35942-arxes-tou-2017-stin-kykloforia-olos-o-kathetos-aksonas-siatista-kastoria-synora
  4. Напомена: Местата се наведени според нивните традиционални историски имиња во македонскиот јазик, а до нив во загради се дадени и денешните изменети (погрчени) имиња од практични причини, бидејќи како такви стојат на патните ознаки и карти. Исклучок од ова се поретките места кои не се разликуваат по име, новосоздадени доселенички населби, или пак управните единици кои не се наречени по постоечко традиционално населено место. Изворните имиња да ги пребарувате тука.

Надворешни врскиУреди