Черушница или Черушино — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Черушница
Черушница во рамките на Егејска Македонија
Черушница
Местоположба на Черушница во Егејска Македонија
Черушница на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402040201

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди