Авеиро (португалски: Aveiro) е значаен град и општина во Португалија, сместен во неговиот западен дел. Во 2011 година, населението броело 78.450,[1] на површина од 197,58 км2,[2] што го прави втор најнаселен град во централниот регион на Португалија по Коимбра.

Авеиро
Aveiro
општина
Ilha Dos Puxadoiros (47261194681) (cropped).jpg
Aveiro Foto (cropped).jpgPasseio de moliceiro (cropped).jpg
Antiga Capitania do Porto de Aveiro - Portugal (5679861484) (cropped).jpgConjunto de Armazéns do Sal do Canal de São Roque ou Palheiros de sal do Canal de São Roque - envolvente 3 (cropped).jpg
Town Square (36067168660) (cropped).jpg
Авеиро, познат како Португалска Венеција
Знаме на АвеироГрб на Авеиро
LocalAveiro.svg
Земја Португалија
ОбластЦентрален регион
ПодобластБаишу Вога
ОкругАвеиро
Околии10
Управа
 • ПретседателХозе Рибау Естевез
Површина
 • Вкупна197,58 км2 (7,629 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно78.455
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Часовен појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°38′N 8°39′W / 40.633° СГШ; 8.650° ЗГД / 40.633; -8.650Координати: 40°38′N 8°39′W / 40.633° СГШ; 8.650° ЗГД / 40.633; -8.650
Мреж. местоhttps://www.cm-aveiro.pt/

Низ Аверио се прокопани неколку канали, па заради тоа градот го нарекуваат и „Португалската Венеција“.

ГеографијаУреди

Градот Авеиро се наоѓа  во  западниот  дел на Португалија. Од главниот град Лисабон градот е оддалечен 260 километри северно, а од градот Порто  е  80 километри  јужно.

Релјеф: Авеиро се наоѓа на надморска  висини од 0–20 m. Подрачјето  околу градот е рамничарско, односно градот лежи на рамницата Беира, која е житница во државата.

Клима: Климата во Авеиро е средоземна.

ИсторијаУреди

Подрачјето во Авеиро е населено уште од праисторијата. Денешнaтa населба постои од 10 век.

Градот ги добил градските права во 1759 година. Во градот постои универзитет, кој е основан во 1973 година.

НаселениеУреди

Од последниот попис во 2008 година општината Авеиро има околу 78 илјади жители, од кој околу 67 илјади живеат во градското подрачје. Во последната деценија бројот на жители расте.

Партнерски градовиУреди

Партнерски градови на Авеиро се:[3]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Statistics Portugal“. www.ine.pt.
  2. Direção-Geral do Território[мртва врска]
  3. „Geminações de Cidades e Vilas: Aveiro“ (португалски). Associação Nacional de Municípios Portugueses. Посетено на 2015-05-29.
  4. „LEI MUNICIPAL Nº 2.086, DE 17/09/1992 - Cubatão / SP - Legislação Municipal“ [MUNICIPAL LAW NUMBER 2,086, FROM 1992-9-17 - Cubatão / SP - Municipal Legislation] (португалски). Cubatão Municipal Council. Архивирано од изворникот на 29 May 2015. Посетено на May 28, 2015.
  5. „Um monumento à amizade (2)“ [A monument to friendship (2)] (португалски). Novo Milênio Electronic Journal. Посетено на May 28, 2015.