Љубош

историско село во Општина Студеничани, Скопско

Љубoш (или Љубаш) — историско село во Општина Студеничани, во околината на градот Скопје.

Љубoш
Љубoш во рамките на Македонија
Љубoш
Местоположба на Љубoш во Македонија
Љубoш на карта

Карта

Координати 41°55′22″N 21°29′20″E / 41.92278° СГШ; 21.48889° ИГД / 41.92278; 21.48889Координати: 41°55′22″N 21°29′20″E / 41.92278° СГШ; 21.48889° ИГД / 41.92278; 21.48889
Општина Студеничани
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 415 м
Љубoш на општинската карта

Атарот на Љубoш во рамките на општината
Љубoш на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓало во Скопската Котлина, во областа Торбешија. Селото се наоѓало на 2 км од Батинци.

Историја уреди

Во XIX век, селото е дел од нахијата Каршијак во Скопската каза во Отоманското Царство. Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било христијанско, со 15 христијански домаќинства. На овој попис биле забележани 45 мажи христијани, со 1 новороденчe. Се проценува дека селото во тој период имало 92 жители.[2]

Стефан Верковиќ во 1857 го бележи со 172 жители.[3]

Според Леонард Шулце Јена (1927)[4] и Афанасиј Селишчев (1929)[5] селото имало нејасен етнички состав.

Демографија уреди

Според пописот од 2002 година селото нема жители.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на христијанското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2021.
  3. Верковиќ, Стефан (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи. Санкт Петербург.
  4. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  5. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.

Надворешни врски уреди