Јажинце — село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.

Јажинце
Jazhince 0.JPG

Панорама на Јажинце

Јажинце is located in Македонија
Јажинце
Местоположба на Јажинце во Македонија
Координати 42°09′51″N 21°10′33″E / 42.16417° N; 21.17583° E / 42.16417; 21.17583Координати: 42°09′51″N 21°10′33″E / 42.16417° N; 21.17583° E / 42.16417; 21.17583
Општина Јегуновце
Население 1099 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1206
Надм. вис. 781 м
Јажинце на општинската карта
Јажинце во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Јажинце во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 селото брои 1098 жители, сите Албанци.

РодовиУреди

Јажинце е албанско село, а до крајот на 20 век имало и Македонци во селото.

Според истражувањата во 1940-тите родови во селото се:

  • Македонци: Јовчевци (2 к.) они се староседелци.
  • Албанци: Незеле (24 к.), Коље (15 к.), Миаје (17 к.), Имиште (11 к.) и Пуљак (3 к.). Сите родови доселени се од разни места во северна Албанија, сите се доселени до средината на XIX век.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постојат изборните места бр. 2132 и 2132/1 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 1.118 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

  Главна статија: „Црквиште (Јажинце).

Црквиште, средновековна црква и некропола. Според историските извори, на горната страна на селото постоела црква посветена на Св.Спас. На површината се гледаат големи камени плочи од гробни конструкции и фрагменти од керамички садови.[4][5]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Од селото се иселени повеќе Македонци. Се памтат многу иселени македонски родови како: Блажевци, Шиндаровци[6], Јаќимовци, Димовци, Јанковци, Ристовци, Јошевци и др. Многу од нив се иселени во Тетово, некои и на други места.

Во околните села познати се следните родови иселени од Јажинце: Јажинковци (3 к.) се иселени во селото Јанчиште.Кичиновци (6 к.) иселени се во селото Кучково, скопско. Војиновци (4 к.) иселени се во селото Волково, скопско. Они од Волково имаат иселеници и на други места.

Од лозата на Шиндаровци, преселени се во населени места околу Скопје: Драчево, Црешево, Лисиче.

Од муслиманските родови иселеници има во: Пржалар иселени се во селото Прошовце. Јажинци (11 к.) иселени се во селото Долно Свиларе, скопско. И на двата рода подалечно потекло им е од северна Албанија.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. Селишчев А.М., 1929
  5. Новаковиќ С.Т.,1906
  6. „Шиндаровци | | Македонска Енциклопедија“. Посетено на 2019-05-24.

Надворешни врскиУреди