Ѓорѓе Крстиќ

Ѓорѓе Крстиќ (19 април 1851 - 30 октомври 1907) — српски реалист сликар и академик.[1] Честопати е рангиран заедно со неговите современици, Паја Јовановиќ и Урош Предиќ.[2]

Ѓорѓе Крстиќ
Ђорђе Крстић
Djordje Krstic.jpg
Роден(а)19 април 1851(1851-04-19)
Австриско Царство Кањижа, Австриска Империја
Починал(а)30 октомври 1907(1907-10-30) (возр. 56)
Кралство Србија Белград, Кралство Србија
Националностсрбин
ОбразованиеАкадемија за ликовни уметности, Минхен
Познат(а) посликарство
Значајни делаАнатом (1880)
Под Јабуком (1883)
ПравецРеализам

ЖивотописУреди

Крстиќ го завршил своето образование во Минхен, Германија [3] каде ги започнал своите рани дела под влијание на германскиот реализам до 1883 година. Некои значајни дела од овој ран период ги вклучуваат „Давичката девојка“, „Анатомист“ и „Евангелски писател“.[4] Во Србија, Крстиќ го пресели својот стил на сликање од реалистичен тон во поидиличен, со слики како Пејзаж на Косово Поле, Од околината на Чачак, Од Лесковац, Студеница и Жича. Во подоцнежните години, Крстиќ започнал да слика голем број иконостаси во Чуруг и Ниш, соработувајќи со архитектот Михаило Валтровиќ, од кои спаѓа и контроверзната Смрт на принцот Лазар.[5]

Крстиќ насликал повеќе од 50 дела засновани на српска народна уметност и традиционална облека.[6]

НаследствоУреди

Тој е вклучен во списокот на 100 најистакнати Срби.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Arte - Đorđe Krstić - Biografija“. www.arte.rs. Посетено на 2019-12-17.
  2. „19. vek“. Nedeljnik Vreme. Посетено на 2019-12-17.
  3. „Đorđe KRSTIĆ; slikar“. www.srbijanac.rs. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 2019-12-17.
  4. „Dve slike Đorđa Krstića sa stalne postavke Narodnog muzeja: "Utopljenica" i "Pad Stalaća" (англиски). Посетено на 2019-12-17.
  5. Valtrovic, Mihailo (1889). „Pogled na staru srpsku crkvenu arhitekturu“.
  6. Београду, Етнографски музеј у; Влаховић, Митар С.; Pap, Károly Szathmári; Радовић, Босиљка (1958). Народне ношње XIX века у Београду (српски). Издање Етнографског Музеја.