Love Lockdown“ е песна на американскиот хип-хоп артист Кање Вест, издадена на 18 септември 2008 година како водечки сингл од неговиот студиски албум 808s & Heartbreak. Напишана и продуцирана од стрна на Вест и музичарот Џеф Баскер, беше промовирана од Вест на 2008 MTV Видео Музички Награди пред издавањето како сингл.

„Love Lockdown“
Сингл од Кање Вест
од албумот 808s & Heartbreak
Издаден 18 септември 2008
Формат Дигитално симнување, радио ерплеј, 12 инчен сингл
Снимен 2008
Glenwood Studios
(Брубенк, Калифорнија)
Avex Recording Studio
(Хонолулу, Хаваи)
Жанр поп
Должина 4:30 (верзија од албумот)
4:15 (радио верзија)
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Џефери Баскер, Џени-Би Инглишмен, Малик Јусеф, Џан Мензиес,
Продуцент Кање Вест, Џеф Баскер
Хронологија на синглови на Кање Вест
"The Big Screen"
(2008)
"Love Lockdown"
(2008)
"Heartless"
(2008)

И покрај тоа што драстично отстапуваше од неговата претходна работа, песната прими добри критики и беше често наведувана како белег на албумот. Критичарот Џош Тајрангиел од магазинот Time ја именуваше „Love Lockdown“ како најдобра песна за 2008 година.[1] Синглот исто така постигна добар комерцијален успех, со тоа што дебитираше на третото место на американскиот Билборд Хот 100 и оствари обрт од продадени три милиони копии.[2]

Табели, позиции и продажба уреди

Позиции на табелите уреди

Табела (2008) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[3] 18
Austrian Singles Chart 18
Belgian Singles Chart (Flanders) 13
Canadian Hot 100[4] 5
Danish Singles Chart[5] 4
Dutch Top 40 13
European Hot 100 Singles[6] 16
Finnish Singles Chart[7] 20
German Singles Chart[8] 8
Hungarian Singles Chart[9] 5
Irish Singles Chart[10] 4
Italian Singles Chart[10] 38
New Zealand Singles Chart[10] 11
Norwegian Singles Chart[10] 14
Swiss Singles Chart[10] 18
Swedish Singles Chart[11] 11
UK Singles Chart 8
UK R&B Chart 1
US Billboard Hot 100[12] 3
US Billboard Hot Dance Club Play[13] 26
US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[14] 26
U.S. Billboard Pop 100[15] 8
U.S. Billboard Pop Songs[16] 10
U.S. Billboard Rhythmic Top 40[17] 7

Продажба и сертификации уреди

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
Австралија ARIA Злато[18] 35,000+
Нов Зеланд RIANZ Злато[19] 7,500+
САД RIAA 3x Платина[2] 3,000,000+

Наводи уреди

 1. Time, December 22, 2008, pages 47-8.
 2. 2,0 2,1 „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2010-08-18. Архивирано од изворникот на 2012-03-26. Посетено на 2011-01-01.
 3. Top 50 Singles Chart - Australian Recording Industry Association
 4. „Canadian Hot 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-03-07. Посетено на 2009-03-07.[мртва врска]
 5. „Denmark – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-12-06. Посетено на 2008-12-06.[мртва врска]
 6. „European Hot 100 Singles – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-11-22. Посетено на 2008-11-22.[мртва врска]
 7. „Finland – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-11-22. Посетено на 2008-11-22.[мртва врска]
 8. Süddeutsche Zeitung: Farin Urlaub stürmt auf Platz zwei der Charts, retrieved 2008-11-11.
 9. Mahasz: Hungarian Singles Chart, retrieved 2010-03-13.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 „Kanye West – Love Lockdown“. aCharts.us. Посетено на 2009-05-09.
 11. „Sweden – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-12-20. Посетено на 2008-12-20.[мртва врска]
 12. „The Billboard Hot 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-03-07. Посетено на 2009-03-07.[мртва врска]
 13. „Hot Dance Club Play – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-03-28. Посетено на 2009-03-28.[мртва врска]
 14. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-01-31. Посетено на 2009-01-31.[мртва врска]
 15. „Pop 100 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-04-11. Посетено на 2009-04-11.[мртва врска]
 16. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
 17. „Rhythmic Top 40 – Love Lockdown“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2009-02-14. Посетено на 2009-02-14.[мртва врска]
 18. „Top 40 Urban Albums & Singles Chart“. ARIA. Australian Recording Industry Association Ltd. 2009. Архивирано од изворникот на 2009-02-18. Посетено на 2009-05-17.
 19. „Chart #1651: Love Lockdown Gold certification“. Recording Industry Association of New Zealand. rianz.org.nz. 2009-01-12. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2009-01-12.