Кање Вест

американски рапер

Јеј,[б 1] роден како Кање Омари Вест (англиски: Kanye Omari West; р. 8 јуни 1977)[1]американски рапер. Својот деби-албум, The College Dropout го издал во 2004 година, а својот втор албум, Late Registration го издал во 2005 година, третиот Graduation 2007, а четвртиот 808s & Heartbreak во 2008 година додека пак последниот албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy во 2010 година. Неговите први три албуми (помалку и четвртиот) добиле многу награди[2][3] како и пофалби од критичарите.[4] Сите албуми постигнале голем комерцијален успех, а три од четирите негови албуми го освоиле првото место на топ-листите во САД. Вест води и своја издавачка куќа, GOOD Music.[5] Вестовата маскота е Мечката Губитник (Dropout Bear), мече кое се појавува на корицита на три од петте негови албуми, како и на многу синглови и видео спотови.[6]

Кање Вест
Животописни податоци
Родено имеКање Омари Вест
Роден(а)8 јуни 1977(1977-06-08)(46 г.)
Атланта (Џорџија), САД
ПотеклоЧикаго, Илиноис, САД
ЖанровиХип-хоп
ЗанимањаПродуцент, рапер, музичар, пејач
Инструментивокал, клавијатура, самплер, синтисајзер
Период на активност1996–
ИздавачиGOOD Music, Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Мреж. местоkanyewest.com

Дискографија уреди

Студиски албуми

Заеднички албуми со други артисти

Филмографија уреди

Забелешки уреди

  1. Јеј (англ. Ye) е неговото законско име од крајот на 2021 година

Наводи уреди

  1. „Kanye facts!“. Channel 4. 17 август 2007. Посетено на 26 април 2008.
  2. „2005 Grammy Award Winners“. CBS News. Посетено на 24 април 2008.
  3. „List of Grammy winners“. CNN. Посетено на 24 април 2008.
  4. „Kanye West“. Metacritic. Посетено на 24 април 2008.
  5. „GOOD Music“. GOOD Music. Посетено на 24 април 2008.
  6. „From Beyonce to Bono to Bruce, Busy B's Held Sway in Pop“. The Washington Post. Посетено на 24 април 2008.
  7. „Tweet 126770388121292800“. Twitter. October 19, 2011.