808s & Heartbreak е четвртиот студиски албум на Американскиот хип-хоп артист, текстописец и продуцент Кање Вест, издаден на 24 ноември 2008 од страна на издавачката куќа Рок-А-Фела Рекордс во САД. Снимачките сесии за албумот завземале место во Брубенк, Калифорнија и во Avex Recording Studio во Хонолулу Хаваи од септември до октомври 2008 година. Како главен продуцент на албумот се јавува Вест, како и No I.D., и Џеф Баскер. Зачнат во пресрет на повеќето настани кои влијаеле на Вест и кои биле доста стресни за него во текот на претходната година, 808s & Heartbreak го означи и официјално неговото музичко повлекување од неговата претходна работа како лирски така и вокално.

„808s & Heartbreak“
студио од Кање Вест
Издаден24 ноември 2008
Снименсептември-октомври 2008
Glenwood Studios
(Брубенк, Калифорнија)
Avex Recording Studio
(Хонолулу, Хаваи)
ЖанрПоп, електро, Р&Б
Траење52:01
Издавачка куќаРок-А-Фела Рекордс, Def Jam
ПродуцентЏеф Баскер, Мр Хадсон, No I.D., Plain Pat, Кање Весто (исто така извршен продуцент)
Кање Вест — Хронологија
Graduation
(2007)
808s & Heartbreak
(2008)
My Beautiful Dark Twisted Fantasy
(2010)
Издадени песни од 808s & Heartbreak
 1. "Love Lockdown"
  Издадена: 18 септември 2008
 2. "Heartless"
  Издадена: 4 ноември 2008
 3. "Amazing"
  Издадена: 10 март 2009
 4. "Paranoid"
  Издадена: 24 март 2009

Класифициран од страна на Вест како поп албум, 808s & Heartbreak содржи елементи на поп, електронска музика, Р&Б и синтпоп, додека пак неговите песни се испеани или скоро рапувани од страна на Вест и содржат теми како љубовта, осаменоста и срцеболката. Албумот исто така содржи солидна употреба на Auto-Tune (Аутотјун) процесор на глас и Roland TR-808 (Роленд TR-808) машина за тапан, која што е користена од Вест со цел да произведува „искривен“ и електронски звук. Приближувајќи се кон производство на албумот на минималистички начин, Вест одлучи да го замени типичниот хип-хоп звук со присуство на племенски тапани.

Албумот дебитираше на местото број еден на американската Билборд 200 табела, продавајќи 450,145 копии во првата недела од издавањето. Од албумот се изведени четири синглови вклучувајќи ги хитовите „Love Lockdown“ и „Heartless“. И покрај тоа што прими најразлични реакции од страна на музичките критичари, албумот 808s & Heartbreak главно прими позитивни забелешки од музичките критичари по неговото издавање. Во 2009 година, магазинот Rolling Stone го именуваше за 63-ти најдобар албум на 2000-те. 808s & Heartbreak е сертифициран со сертификацијата платинум од Снимачката Индустриска Асоцијација на Америка продавајќи над 1,6 милиони копии ширум САД.

Список на песниУреди

Бр. НасловПродуцент Траење
1. „Say You Will“  Кање Вест 6:14
2. Welcome to Heartbreak(во соработка со Kid Cudi)Кање Вест, Џеф Баскер, Plain Pat 4:23
3. Heartless“  Кање Вест, No I.D. 3:31
4. Amazing(во соработка со Young Jeezy)Кање Вест, Џеф Баскер 3:58
5. Love Lockdown“  Кање Вест, Џеф Баскер 4:30
6. Paranoid(во соработка со Mr Hudson)Кање Вест, Џеф Баскер, Plain Pat 4:37
7. „RoboCop“  Кање Вест 4:34
8. „Street Lights“  Кање Вест, Mr Hudson 3:09
9. „Bad News“  Кање Вест 3:58
10. See You in My Nightmares(во соработка со Lil Wayne (Лил Вејн))Кање Вест, No I.D. 4:18
11. „Coldest Winter“  Кање Вест, No I.D., Џеф Баскер 2:45
12. „Pinocchio Story“ (фристајл (freestyle) во живо во Сингапур, бонус песна)Кање Вест 6:03

Табели и позицииУреди

Позиции на табелитеУреди

Табела (2008)[1][2][3][4][5] Највисока
позиција
САД Billboard 200 1
U.S. Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums 1
Australian Albums Chart 12
Irish Albums Chart 11
New Zealand Albums Chart 15
UK Albums Chart 11
Swiss Albums Chart 13
Canadian Albums Chart 4
Belgian Albums Chart 21
Norwegian Albums Chart 19
Dutch Albums Chart 42
Austrian Albums Chart 50
European Top 100 Albums 23
Italian Albums Chart 65
French Albums Chart 52
German Albums Chart 30

СертификацииУреди

Држава Провајдер Сертификација
Австралија ARIA Злато[6]
Канада CRIA Платинум[7]
Ирска IRMA Платинум[8]
Обединето Кралство BPI Злато[9]
САД RIAA Платинум[10]

НаводиУреди

 • Кање Вест (2008). 808s & Heartbreak (PDF). (iTunes digital booklet). The Island Def Jam Music Group, 825 Eighth Ave., NY, NY 10019.
 1. „Artist Chart History – Kanye West: Albums“. Billboard. Media, Inc. Архивирано од изворникот на 2012-11-03. Посетено на 2008-11-10.
 2. „Kanye West - 808s & Heartbreak“. aCharts.us. 2008. Посетено на 2008-11-10.
 3. „Classifica settimanale dal 28-11-2008 al 04-12-2008“. FIMI. FIMI. 2008-12-04. Посетено на 2009-04-11.
 4. „ARIA Top 50 Albums Chart“. ARIA Charts. Australian Recording Industry Association Ltd. Посетено на 2008-11-30.
 5. „Music SoundScan Charts: MARCH 5, 2009“. Jam!. Canoe, Inc. Посетено на 2009-04-11.
 6. „Accreditations – 2008 Albums“. ARIA. Australian Recording Industry Association Ltd.
 7. "Canadian Recording Industry Association (CRIA): Gold & Platinum - January 2005 [sic] (actually July 2009)". Canadian Recording Industry Association. Retrieved August 15, 2010.
 8. „2008 Certification Awards – Platinum“. The Irish Charts. Irish Recorded Music Association.
 9. „Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. Посетено на 2011-08-04.
 10. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America (RIAA). Nielsen Business Media Inc. Посетено на 2011-08-04. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)