Foreclosure of a Dream

Foreclosure of a Dream е песна на Мегадет од нивниот петти студиски албум Countdown to Extinction. Беше објавена како сингл и притоа се искачи на 30-тото место на Билборд листата која ги рангира најпопуларните рок нумери во САД.[1]

„Foreclosure of a Dream“
Megadeth - Foreclosure Of A Dream.jpg
Сингл од Мегадет
од албумот Countdown to Extinction
Издаден октомври 1992
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 1992 г.
Жанр Хеви метал
Должина 4:21
Издавачка куќа Капитол
Композитор Дејв Мастејн и Дејвид Елефсон
Продуцент Дејв Мастејн
Хронологија на синглови на Мегадет
Symphony of Destruction
(1992)
Foreclosure of a Dream
(1992)
Sweating Bullets
(1993)

На видео записот се појавуваат сите членови на бендот, а приказната во него содржи и лични и политички мотиви. Структурата на песната е мелодична и наликува на балада. Насловот во превод би значел „запленување на соништата“, што воедно е и пораката на песната, дека сите мали луѓе имаат големи, но неостварливи соништа.

Оваа песна, според басистот Дејвид Елефсон, сведочи за една неправда нанесена врз неговото семејство кое живеело на фармата во Минесота. За време на владеењето на Роналд Реган, дел од нивниот имот бил конфискуван, а земјоделската дејност им замрела. Мастејн го потврдил политичкиот контекст на песната, велејќи дека владата ги држи во свои раце судбините на фармерите-производители, кои биле јадрото на американското општество.[2]

Список на песниУреди

  1. „Foreclosure of a Dream“ – 4:20
  2. Skin o' My Teeth(во живо) – 4:02
  3. „Foreclosure of a Dream“ (преработка) – 4:00
Плочата наменета за европскиот пазар ја има и „Symphony of Destruction“ во изведба на Nine Inch Nails
Maxi CD Single C2 0777 7 15935 2 9

Музички персоналУреди

НаводиУреди

  1. Мегадет: Преглед на статистичкиот пласман на нивните песни, Billboard.com; проверено на 14 декември 2007
  2. Коментарите на Елефсон и Мастејн, The Realms of Deth; проверено на 13 јануари 2013

Надворешни врскиУреди

ПоврзаноУреди