Ник Менза (англиски: Nick Menza) — поранешен тапанар на треш метал бендот Мегадет. Доаѓа на испразнетото место на Чак Белер во 1989 г. и во бендот минува речиси 10 години. Во 2004 г. повторно се враќа во Мегадет, но само за снимање на албумот The System Has Failed. По завршување на сесијата се повлекол од групата. Денес е тапанар во некои помали состави.[1]

Ник Менза
Роден(а)23 јули 1964
ПотеклоМинхен, Германија
Починал(а)21 мај 2016
Жанровихеви метал, хард рок, треш метал
Занимањамузичар, текстописец
ИнструментиТапани
Период на активност1981–2016
ИздавачиКапитол, Комбат, Шарпнел, ЕМИ
СоработнициМегадет, Марти Фридмен, Memorain и Orphaned to Hatred
Мреж. местоmegadeth.com

НаводиУреди

  1. „Nick Menza“. MEGADETH.com. 1964-07-23. Архивирано од изворникот на 2012-04-04. Посетено на 2011-10-22.

Надворешни врскиУреди

  • Deltanaut (неговиот моментален бенд)