160. источен меридијан

160. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

Линија преку Земјата
160°
160. источен меридијан

160. источен меридијан образува голема кружница со 20. западен меридијан.

На Антарктикот, меридијанот ја дефинира границата меѓу Австралиската Антарктичка територија и Росовата Зависност.

Места уреди

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 160. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 160°0′E / 90.000° СГШ; 160.000° ИГД / 90.000; 160.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
76°20′N 160°0′E / 76.333° СГШ; 160.000° ИГД / 76.333; 160.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
70°26′N 160°0′E / 70.433° СГШ; 160.000° ИГД / 70.433; 160.000 (Russia)   Русија Јакутија
70°9′N 160°0′E / 70.150° СГШ; 160.000° ИГД / 70.150; 160.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
69°45′N 160°0′E / 69.750° СГШ; 160.000° ИГД / 69.750; 160.000 (Russia)   Русија Јакутија, Чукотски автономен округ — од 68°15′N 160°0′E / 68.250° СГШ; 160.000° ИГД / 68.250; 160.000 (Chukotka Autonomous Okrug), Магаданска област — од 65°31′N 160°0′E / 65.517° СГШ; 160.000° ИГД / 65.517; 160.000 (Magadan Oblast)
61°47′N 160°0′E / 61.783° СГШ; 160.000° ИГД / 61.783; 160.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море Шелиховски Залив
61°22′N 160°0′E / 61.367° СГШ; 160.000° ИГД / 61.367; 160.000 (Russia)   Русија Магаданска област
60°57′N 160°0′E / 60.950° СГШ; 160.000° ИГД / 60.950; 160.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море Шелиховски Залив
59°11′N 160°0′E / 59.183° СГШ; 160.000° ИГД / 59.183; 160.000 (Russia)   Русија Камчатски крајКамчатка
54°7′N 160°0′E / 54.117° СГШ; 160.000° ИГД / 54.117; 160.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
53°15′N 160°0′E / 53.250° СГШ; 160.000° ИГД / 53.250; 160.000 (Russia)   Русија Камчатски крајКамчатка
53°6′N 160°0′E / 53.100° СГШ; 160.000° ИГД / 53.100; 160.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Источно од Мокил,   СД Микронезија (при 6°42′N 159°46′E / 6.700° СГШ; 159.767° ИГД / 6.700; 159.767 (Mokil)), источно од Санта Изабел,   Соломони (при 8°33′S 159°54′E / 8.550° ЈГШ; 159.900° ИГД / -8.550; 159.900 (Santa Isabel Island))
8°53′S 160°0′E / 8.883° ЈГШ; 160.000° ИГД / -8.883; 160.000 (Solomon Islands)   Соломони Нгелски Острови
8°55′S 160°0′E / 8.917° ЈГШ; 160.000° ИГД / -8.917; 160.000 (Ironbottom Sound) Ајронботомски Залив
9°25′S 160°0′E / 9.417° ЈГШ; 160.000° ИГД / -9.417; 160.000 (Solomon Islands)   Соломони Гвадалканал
9°49′S 160°0′E / 9.817° ЈГШ; 160.000° ИГД / -9.817; 160.000 (Solomon Sea) Соломонско Море
11°28′S 160°0′E / 11.467° ЈГШ; 160.000° ИГД / -11.467; 160.000 (Solomon Islands)   Соломони Ренелов Остров
11°35′S 160°0′E / 11.583° ЈГШ; 160.000° ИГД / -11.583; 160.000 (Coral Sea) Корално Море
29°9′S 160°0′E / 29.150° ЈГШ; 160.000° ИГД / -29.150; 160.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 160°0′E / 60.000° ЈГШ; 160.000° ИГД / -60.000; 160.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°44′S 160°0′E / 69.733° ЈГШ; 160.000° ИГД / -69.733; 160.000 (Antarctica) Антарктик Границата меѓу Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од   Австралија, и Росова Зависност, присвоена од   Нов Зеланд

Поврзано уреди