Камчатски Крај

(Пренасочено од Камчатски крај)
Камачатски крај
Знаме на Камчатскиот крај Грб на Камчатскиот крај
Позиција во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 472 300 км2
Население: 358 801 ( 2002)
Главен град: Петропавловск Камчатски
Густина на население: 0.8 жит. на км2
Повикувачки број: 41, 82

Камчатски крај (руски:Камча́тский край) е федерален субјект во Русија. Административен центар е Петропавловск Камчатски.