Штајнах (Тирингија)

Штајнах (германски: Steinach) — мал град во округот Зонеберг, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа во подрачјето на Тириншката Шума, 12 километри северно од окружниот град Зонеберг.

Штајнах

Steinach

Поглед на градот на зајдисонце
Поглед на градот на зајдисонце
Поглед на градот на зајдисонце
Грб на Штајнах
Штајнах (Тирингија) во рамките на Германија
Штајнах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Улрих Курц (Заедно за Штајнах)
Основни податоци
Површина 26,35 км2
Надм. височина 500 м
Население 3.762 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96523
Повик. бр. 036762
Портал www.steinach-thueringen.de
Местоположба на градот Штајнах во рамките на округот Зонеберг
Карта
Карта
Координати 50°26′0″N 11°10′0″E / 50.43333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.43333; 11.16667Координати: 50°26′0″N 11°10′0″E / 50.43333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.43333; 11.16667

Географија Уреди

Штајнах се наоѓа во областа Франконија, на крајниот југ од покраината Тирингија, сместена во долина на истоимената река. На североисток се граничи со Гросен Тирберг.

Политика Уреди

Градски совет Уреди

Градскиот совет се состои од 16 членови и распределбата согласно изборите на 26 мај 2019 година изгледа вака:

Партија Места
CDU 5 (+1)
Заедно за Штајнах (GfS) 4 (−3)
AfD 4 (+4)
FDP 2 (−1)
LINKE 1 (−1)

Градоначалник Уреди

На изборите за градоначалник на 15 април 2018 година бил избран Улрих Курц, кандидат од Заедно за Штајнах.

Збратимени градови Уреди

Штајнах е збратимен со следниве градови:

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Steinach auf der Seite des Korber Partnerschaftsvereins.
  3. Städtepartner Gostyn Архивирано на 8 ноември 2021 г..

Надворешни врски Уреди