Шонах во Шварцвалд

општина во Баден-Виремберг, Германија

Шонах во Шварцвалд (германски: Schonach im Schwarzwald) — гратче во округот Шварцвалд-Бар на сојузната покраина Баден-Виртемберг во југозападна Германија.

Шонах во Шварцвалд

Schonach im Schwarzwald

Грб на Шонах во Шварцвалд
Шонах во Шварцвалд is located in Германија
Шонах во Шварцвалд
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Фрајбург
Округ Шварцвалд-Бар
Градоначалник Јерг Фрај
Основни податоци
Површина 36,71 км2
Надм. височина 540−1.155 м
Население 4.009 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VS
Пошт. бр. 78136
Повик. бр. 07722
Портал schonach.de
Местоположба на Шонах во Шварцвалд во рамките на округот Шварцвалд-Бар
Карта
Координати 48°08′33″N 8°12′9″E / 48.14250° N; 8.20250° E / 48.14250; 8.20250Координати: 48°08′33″N 8°12′9″E / 48.14250° N; 8.20250° E / 48.14250; 8.20250

СпортУреди

Зимските спортови се значаен дел од идентитетот на Шонах, особено нордиската комбинација и скијачкото трчање. Секоја година во местото се одржува Светското првенство во нордиска комбинација. Во 1981 и 2002 г. гратчето било домаќин и на јуниорското првенство во нордиско скијање.

ЛичностиУреди

Некои познати спортисти од Шонах се:

НаводиУреди

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врскиУреди

ГалеријаУреди