Шмелн (германски: Schmölln) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија и се наоѓа на реката Шпроте.

Шмелн
Грб на Шмелн
Шмелн во рамките на Германија
Шмелн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градски единици 14
Градоначалник Катрин Лоренц
Основни податоци
Површина 42 км2
Надм. височина 220 м
Население 13.604 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 324 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Портал www.schmoelln.de
Местоположба на градот Шмелн во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°53′42″N 12°21′23″E / 50.89500° СГШ; 12.35639° ИГД / 50.89500; 12.35639

Географија

уреди

Соседни општини

уреди

Општини во округот Алтенбург кои се граничат со Шмелн се: Алткирхен, Дроген, градот Гесниц, Хајерсдорф, Небдениц, Пониц, Зара и Фолмерсхајн.

Градски единици

уреди

Шмелн е поделен на 13 административни единици:

 • Бора
 • Брандрибел
 • Гросштебниц
 • Клајнмикерн
 • Кумер
 • Ничка
 • Неденич
 • Папирмиле
 • Шлосиг
 • Зелка
 • Зомериц
 • Вајсбах
 • Чернич

Историја

уреди
 
Градско собрание во Шмелн

Поважни датуми:

1066 - Шмелн е за првпат споменат во документ како ABBATIA ZMULNA
1127 - Изградба на манастирот во Пфеферберг
13 век - 16 век - Шмелн е Marienwallfahrtsort
1525 - Уништување на манастирот на Пфеферберг

Припојување

уреди

На 8 март 1994, Вајсбах бил припоен кон Шмелн, а на 1 јануари 1996 и Гросштебниц.

Сообраќај

уреди

Шмелн е поврзан со автопатот Б (излез 61 кај Шмелн) и има железничка станица на средногерманската железница (ВајмарГлаухау).

 
Замок Добичен

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди