Алткирхен (германски: Altkirchen) — германска општина во округот Алтенбург во Тирингија и припаѓа на општинската заедница со истото име.

Алткирхен
Грб на Алткирхен
Алткирхен is located in Германија
Алткирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбург
Месни единици 13
Градоначалник Рајнхард Хуберт Фриц (ДХС)
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 228 м
Население 970 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Местоположба на Алткирхен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°56′31″N 12°21′2″E / 50.94194° N; 12.35056° E / 50.94194; 12.35056Координати: 50°56′31″N 12°21′2″E / 50.94194° N; 12.35056° E / 50.94194; 12.35056

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Соседни општини близу Алткирхен се градот Алтенбург, Добичен, Дроген, Герен, Гелниц, Зара и градот Шмелн.

Општински единициУреди

Општината Алткирхен е поделена на 13 единици:

 • Алткирхен
 • Гимел
 • Гедиса
 • Гелдшен
 • Гростаушвиц
 • Илзиц
 • Јауерн
 • Клајнтаушвиц
 • Крачиц
 • Небден
 • Плачиц
 • Ретениц
 • Требула

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)