Гесниц (германски: Gößnitz) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Плајсе, 12 километри јужно од Алтенбург и 20 километри северозападно од Цвикау.

Гесниц
Црква во Гесниц
Црква во Гесниц
Црква во Гесниц
Грб на Гесниц
Гесниц во рамките на Германија
Гесниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градски единици 6
Градоначалник Волфганг Шолц
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 202 м
Население 3.389 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 242 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04639
Повик. бр. 034493
Портал www.goessnitz.de
Местоположба на градот Гесниц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°53′25″N 12°25′58″E / 50.89028° СГШ; 12.43278° ИГД / 50.89028; 12.43278

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)