Дроген (германски: Drogen) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија, и припаѓа на општинската заедница со истото име.

Дроген
DrogenWegweiser01.jpg
Дроген is located in Германија
Дроген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбургер Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Кристине Хелбиг
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 265 м
Население 127 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Местоположба на Дроген во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°55′3″N 12°18′59″E / 50.91750° N; 12.31639° E / 50.91750; 12.31639Координати: 50°55′3″N 12°18′59″E / 50.91750° N; 12.31639° E / 50.91750; 12.31639

ГеографијаУреди

Соседни општиниУреди

Општини со кои се граничи Дроген се Алткирхен, Добичен, Небдениц, градот Шмелн и Вилденбертен.

Општински единициУреди

Општината Дроген се состои од две единици: Дроген и Молис.

Интересен фактУреди

Дроген има необично име (неговото име значи дроги на германски), што предизвикува неговите улични знаци често да бидат подложни на кражби.

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)