Хајерсдорф (германски: Heyersdorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Хајерсдорф во рамките на Германија
Хајерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градоначалник Хелга Лајтхолт
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 290 м
Население 114 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 03762
Местоположба на Хајерсдорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 12°20′0″E / 50.83333° СГШ; 12.33333° ИГД / 50.83333; 12.33333

Географија

уреди

Хајерсдорф се наоѓа близу општините Пониц, градот Шмелн и Тонхаузен во округот Алтенбург; како и близу градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Историја

уреди

До 1920, Хајерсдорф бил дел од Саксо-Алтенбург.

Администрација

уреди

Заедно со Пониц, Хајерсдорф е доделена општина на Гесниц.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)