Небдениц (германски: Nöbdenitz) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Општината претставува и седиште на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Небдениц
Небдениц во рамките на Германија
Небдениц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 5
Градоначалник Гинтер Хајденрајх
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 229 м
Население 1.032  (31 декември 2006)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.noebdenitz.de
Местоположба на Небдениц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°52′38″N 12°17′6″E / 50.87722° СГШ; 12.28500° ИГД / 50.87722; 12.28500
1000-годишен стар даб

Географија

уреди

Соседни општини

уреди

Општини кои се граничат со Небдениц се Дроген, Лебихау, Постерштајн, градот Шмелн, Фолмерсхајн и Вилденбертен.

Општински единици

уреди

Општината Небдениц се состои од 5 дела: Небдениц, Буркерсдорф (во Шмелн), Лома, Унчен и Цагквиц.

Наводи

уреди