Широка Леска (Света)

Широка Лескаархеолошко наоѓалиште во атарот на демирхисарското село Света. Претставува населба и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 2 км југоисточно од селото, каде во густо обрасната месност се откриени темели од објекти и гробови. По површината се гледаат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Широка Леска
археолошко наоѓалиште
Широка Леска is located in Македонија
Широка Леска
Местоположба на Широка Леска во Македонија
Местоположба 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278Координати: 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278
Основни податоци
Место Света
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Населбата продолжила да постои во облик на селото Метимирци на истото место, сè до неговото раселување доста подоцна.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 142. ISBN 9989-649-28-6.