Стари Гробишта (Света)

Стари Гробишта или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Света. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 200 м југозападно од селото, каде во 1970 година е изградена новата црква „Св. Петка“. Таа е подигната врз стари темели, кои се видливи, што ѝ припаѓале на некогашната црква Св. Пантелејмон. Околу црквата се откриени гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад. Во сегашната црква се наоѓа чесна трпеза од мермерен блок со натпис посветен на жител од селото.[1]

Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Гробишта is located in Македонија
Стари Гробишта
Местоположба на Стари Гробишта во Македонија
Местоположба 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278Координати: 41°16′00″N 21°16′22″E / 41.26667° N; 21.27278° E / 41.26667; 21.27278
Основни податоци
Место Света
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069