Швармштет (германски: Schwarmstedt) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Швармштет
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Швармштет
Швармштет is located in Германија
Швармштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Градоначалник Клаудија Шисгерис (СДП)
Основни податоци
Површина 29,92 км2
Надм. височина 26 м
Население 5.745 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 05071
Портал schwarmstedt.de
Местоположба на Швармштет во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°40′0″N 9°37′0″E / 52.66667° СГШ; 9.61667° ИГД / 52.66667; 9.61667Координати: 52°40′0″N 9°37′0″E / 52.66667° СГШ; 9.61667° ИГД / 52.66667; 9.61667

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Швармштет се наоѓа во странична долина на Алер, сместен на реката Лајне, која се влева северно од местото во Алер.

Општински единициУреди

Општината Швармштет е составена од селата Швармштет, Ботмер и Гриндау.

ИсторијаУреди

Областа околу црквата во Швармштет била предадена од Еделхер Мирабилис на Епископијата Минден околу 1150 година.

Старата црква била заменета околу 1500 година со нова црква („Св. Лаврентиј“), која постои и денес.

СообраќајУреди

Сојузниот пат Б214 поминува низ Швармштет, поврзувајќи ги градовите Нинбург/Везер и Целе. Швармштет е во близина на автопатот А7 и има железничка станица на линијата Золтау-Хановер.

Познати луѓеУреди

Макроекономистот Вилхелм Репке е роден во Швармштет на 10 октомври 1899 година. Работел како научник и политички советник во повоена Германија и имал влијание врз развојот во тоа време. Локалното училиште го носи неговото име.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди