Шаховска олимпијада 1935

6. шаховска олимпијада организирана од ФИДЕ, која содржела натпреварувања во машка[1] и женска конкуренција, како и неколку настани кои биле одржани со цел да се промовира играта се одржала од 16 до 31 август 1935 во Варшава, Полска. Познатиот полски мајстор, Давид Пржепорка ја презел одговорноста да раководи со организациониот комитет.

Значка од шаховската олимпијада во 1935

Конечните резултати биле следниве:

Екипно уреди

Место Земја Бодови
1   САД 54
2   Шведска 52.5
3   Полска 52
4   Унгарија 51
5   Чехословачка 49
6   Југославија 45.5
7   Австрија 43.5
8   Аргентина 42
9   Латвија 41
10   Франција 38
11   Естонија 37.5
12   Обединето Кралство 37
13   Финска 35
14   Литванија 34
15   Палестина 32
16   Данска 31.5
17   Романија 27.5
18   Италија 24
19   Швајцарија 21
20   Ирска 12

Наградите за најдобрите поединечни остварувања им биле врачени на Сало Флор (Чехословачка), Андор Лилиентал (Унгарија), Ерих Елисказес (Австрија), Артур Дејк (САД) и Израел Алберт Хоровиц (САД), распоредени од прва до петта табла.[2]

Светско првенство во шах за жени уреди

Петтото светско првенство во шах во женска конкуренција се одржало за време на одржувањето на Олимпијадата. Конечните резултати биле следниве:[3][4][5][6]

Место Шахист Бодови
1   Вера Менчик (Чехословачка) 9
2   Регина Герлека (Полска) 6.5
3   Гизела харум (Австрија) 6
4   Олга Менчик (Чехословачка) 5.5
5   Х. Тиери (Данска) 5
6   Едит Халовеј (Англија) 3.5
7   Роза Херман (Полска) 3.5
8   К. Скјонсберг (Норвешка) 3
9   Наталија Ковалска (Полска) 1.5
10   А.М.С. О'Шенон (Ирска) 1.5

Наводи уреди

  1. Although commonly referred to as the men's division, this section is open to both male and female players.
  2. OlimpBase :: 6th Chess Olympiad, Warsaw 1935, information
  3. Stanisław Gawlikowski Olimpiady szachowe 1924 - 1974 Wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978
  4. „GER-ch 3rd Aachen 1935“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2009-03-25.
  5. femminile
  6. Campeonato Mundo femenino Varsovia 1935

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди

I неофицијална шаховска Олимпијада (Париз 1924)
II неофицијална шаховска Олимпијада (Будимпешта 1926)
III неофицијална шаховска Олимпијада (Минхен 1936)