Чардаклија

село во Општина Штип

Чардаклија — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Чардаклија

Куќи во Чардаклија

Чардаклија во рамките на Македонија
Чардаклија
Местоположба на Чардаклија во Македонија
Чардаклија на карта

Карта

Координати 41°46′58″N 22°11′12″E / 41.78278° СГШ; 22.18667° ИГД / 41.78278; 22.18667
Општина Штип
Население 262 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2000
Шифра на КО 30068
Надм. вис. 360 м
Чардаклија на општинската карта

Атарот на Чардаклија во рамките на општината
Чардаклија на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Чардаклија се наоѓа источно од Штип и е оддалечена седум километри од Штип. Селото е на регионалниот пат Штип - Кочани и е поделено на два дела од истиот. Инаку селото е поделено на горно и долно маало. Горното маало е од страната на Штип, а долното мало од страната на Кочани. Чардаклија се наоѓа помеѓу населбата Македонка (Свињогојство) и селото Балван.

На периферијата на селото поминува реката Брегалница.

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948199—    
1953304+52.8%
1961524+72.4%
1971576+9.9%
1981753+30.7%
ГодинаНас.±%
1991846+12.4%
1994873+3.2%
2002922+5.6%
2021262−71.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Чардаклија живееле 36 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Чардаклија имало 56 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[4]

Населението во Чардаклија е составено од Македонци и Власи.

На пописот од 2002 година, селото имало 922 жители, од кои 878 Македонци, 8 Турци и 36 Власи.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 262 жители, од кои 191 Македонец, 9 Турци, 8 Роми, 37 Власи и 17 лица без податоци.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 199
1953 298 6 ... 304
1961 426 3 15 ... ... ... 80 524
1971 485 11 12 5 ... 1 ... 62 576
1981 647 18 20 47 2 ... 19 753
1991 732 13 11 67 1 22 846
1994 789 17 10 49 1 7 873
2002 878 8 36 922
2021 191 9 8 37 17 262

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2290 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 228 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости

уреди
Археолошки наоѓалишта[10]

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 230. ISBN 954430424X.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 136-137.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
 8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 11. Ранохристијанска црква откриена на археолошкото наоѓалиште Манастирче[мртва врска]

Надворешни врски

уреди