Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Пробиштип

црква во селото Пробиштип
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Uspenie Bogorodicno od Probistip 04.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва пробиштипска
Местоположба

Место Пробиштип
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1983
Осветување 1994
Архитектонски опис

Успението на Пресвета Богородица е црква во Пробиштип. Камен темелник за изградба на црквата е поставен на 22 мај 1983 година од Архиепископот Охридски и македонски г. .г . Ангелариј, додека осветена е на 2 октомври 1994 година од Архиепископот Охридски и македонски г. г. Михаил и Митрополитот Брегалнички г. Стефан. Иконите на иконостасот се изработени од зографот Драган Ристевски од Охрид. Црквата не е фрескоживописана. Била и цел на кражби.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Малолетници краделе од цркви“. Дневник. Посетено на 2010-08-07.