Црква „Вознесение Христово“ - Горно Лакочереј

црква во селото Горно Лакочереј

Вознесение Христово — манастирска црква во Охридското село Горно Лакочереј.[1] Таа е главна и единствена црква во Лакочерејскиот манастир. Црквата се наоѓа на околу 4 км југоисточно од селото, под падините на месноста Дебела Леска и е изградена во 1930 година. По својата градба, претставува развиен крст впишан во квадратна основа, со купола на средината. Градена е од делкан камен, во нововизантиски стил. Од јужната страна, истовремено, е изградена припрата. Фрескоживописана е во седумдесеттите години на XX век, за време на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Методиј. На 21 мај 2015 година, црквата била преосветена.[2]Lakočerejski manastir stara.jpg

Вознесение Христово

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°10′53.8″N 20°47′35.9″E / 41.181611° СГШ; 20.793306° ИГД / 41.181611; 20.793306
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 18 век/1930
Осветување 21 мај 2015 (преосветена)
Архитектонски опис

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветена манастирската црква „Св. Спас“ и конаците во Горно Лакочереј

Надворешни врски

уреди