Црква „Св. Атанасиј“ - Горно Лакочереј

црква во селото Горно Лакочереј

Свети Атанасијмакедонски православен храм во Охридското село Горно Лакочереј.[1] Свети Атанасиј е една од петте цркви во Горно Лакочереј и е изградена во 1963 година. Таа се наоѓа на местото Пеливр, каде некогаш се наоѓало селото, кое поради честите излевања на Коселска Река се преместило на денешнета локација.[2]

Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°10′03.0″N 20°48′29.2″E / 41.167500° СГШ; 20.808111° ИГД / 41.167500; 20.808111
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1963
Архитектонски опис

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски Ф. Јован „Охридско-струшка област. Антропогеографска проучавања“. САНУ, Белград, 1990 г. стр.110