Црвена Гора (грчки: Βούρινος, Вуринос) — планина на југот на Егејска Македонија, на околу 10 км југозападно од градот Кожани и околу 20 км југоисточно од градот Гребен. Се издига на надморска височина од 1.866 м, северно од реката Бистрица кај планините Камбуница и Сињак. Северните падини и пониските делови се прекриени со шуми, а повисоките предели се степолики.

Црвена Гора
Βούρινος
Panoramic Mpourinos.jpg
Највисока точка
Надм. вис.1.866 м [1]
Друго имеΒούρινος
Географија
Црвена Гора на интерактивна карта

МестоГребенско, Кожанско, Егејска Македонија (денес во Грција)

Населени местаУреди

Најблиски населени места се селата Драгодалишта (Метаморфоси), Радовишта (Родјани), Сфилци (Хромио), Сачишта (Сјатиста), Венци (Кендро), Варише (Варис) и други.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди