Отвори го главното мени

ГеографијаУреди

Луден се наоѓа во долина помеѓу ридските масиви Харл на север и Везер на југ и се граничи со шест општини. На исток и североисток се граничи со општините Бухолц (кај Штатхаген) и Хесен, додека на север и северозапад со општината Бад Ајлзен и градот Бикебург. На запад се наоѓа сојузната граница со Северна Рајна-Вестфалија и Луден се граничи со градот Порта Вестфалика. На југ се граничи со градот Ринтелн.

ИсторијаУреди

Првото спомнување на Луден (тогаш спомнат како Ludhen) е во документите на манастирот од Обернкирхен од 1281 година.[2]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди