Хелме е река во централна Германија, која е околу 65 километри долга и претставува лева (западна) притока на Унштрут во покраините Тирингија и Саксонија-Анхалт.

Хелме
Местоположба
Физички особености
УстиеУнштрут, близу Калбсрит
51°34′01″N 11°33′06″E / 51.56694° СГШ; 11.55167° ИГД / 51.56694; 11.55167
Должина65 км
Особености на сливот
ТечениеУнштрут > Зале > Елба > Северно Море
Речен сливЕлба

Тек уреди

Реката извира во Тирингија, јужно од планините Харц во округот Ајхсфелд. Неговиот извор се наоѓа на северните падини на Омгебирге помеѓу Вајсенборн-Лидероде и Штекај од Helmspring. Хелме тече источни низ општините Хоенштајн и Вертер до Нордхаузен. Близу Херинген, на реката ѝ се придружуваат водите на Цорге од Харц. Северозападно на ридовите Кифхојзер навлегува во вештачко езеро и преку браната Келбра во Голдене Ауе. Оттука Хелме - сега во покраината Саксонија-Анхалт – продолжува источно, течејќи низ Росла и Алштет, каде свртува кон југ и влегува повторно во Тирингија. Близу Калбсрит, југоисточно од Артерн, се влева во Унштрут.