Голдене Ауе е долина во источна Германија, во покраините Тирингија и Саксонија-Анхалт. Се наоѓа помеѓу градовите Нордхаузен на запад и Зангерхаузен на исток. Се граничи со планинскиот масив Харц на север и Виндлајте и Кифхојзер на југ. Реката Хелме тече низ Голдене Ауе.

Голдене Ауе

Голдене Ауе е исто така име на две заедници на општини во долината:

51°26′42″N 11°02′45″E / 51.44500° СГШ; 11.04583° ИГД / 51.44500; 11.04583