Хоенштајн (Тирингија)

општина во Германија

Хоенштајн (германски: Hohenstein) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хоенштајн
Црква во Брандероде
Црква во Брандероде
Црква во Брандероде
Хоенштајн (Тирингија) во рамките на Германија
Хоенштајн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Андреас Герботе (ДХС)
Основни податоци
Површина 61,09 км2
Надм. височина 241 м
Население 2.105 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735, 99755
Повик. бр. 036336
Местоположба на Хоенштајн во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°29′0″N 10°34′0″E / 51.48333° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.48333; 10.56667

Географија

уреди

Општински единици

уреди

Општината Хоенштајн се состои од следниве места:

  • Брандероде
  • Холбах
  • Клетенберг, седиште на општинската управа
  • Либенроде
  • Лимлингероде
  • Макенроде
  • Оберзаксверфен
  • Шидунген
  • Требра

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди