Артерн

град во Германија

Артерн (германски: Artern) — град во округот Кифхојзер, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Унштрут и Хелме, 12 километри јужно од Зангерхаузен. Има железнички линии до Ерфурт и Зангерхаузен. Железничката линија до Наумбург била прекината во декември 2006.

Артерн
Грб на Артерн
Артерн is located in Германија
Артерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градски единици 3
Градоначалник Волфганг Коенен (Левица)
Основни податоци
Површина 24,05 км2
Надм. височина 121 м
Население 5.415 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 03466
Портал www.artern.de
Местоположба на градот Артерн во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°22′0″N 11°18′0″E / 51.36667° N; 11.30000° E / 51.36667; 11.30000Координати: 51°22′0″N 11°18′0″E / 51.36667° N; 11.30000° E / 51.36667; 11.30000

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди