Вертер (Тирингија)

општина во Германија

Вертер (германски: Werther) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Вертер
Селската црква во Гросвертер
Селската црква во Гросвертер
Грб на Вертер
Вертер (Тирингија) во рамките на Германија
Вертер (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Месни единици 9
Градоначалник Ханс-Јирген Вајт
Основни податоци
Површина 61,94 км2
Надм. височина 213 м
Население 3.133 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 03631
Портал www.werther.de
Местоположба на Вертер во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°28′12″N 10°44′43″E / 51.47000° СГШ; 10.74528° ИГД / 51.47000; 10.74528Координати: 51°28′12″N 10°44′43″E / 51.47000° СГШ; 10.74528° ИГД / 51.47000; 10.74528

ГеографијаУреди

Општината Вертер се наоѓа во долината на Хелме. Окружниот град Нордхаузен е околу 2 километри источно од местото.

Општински единициУреди

Кон општината Вертер припаѓаат осум места, кои порано припаѓале на општинската заедница Хелметал:

 • Гросвексунген (860 жители)
 • Гинцерода (270 жители)
 • Хаферунген (170 жители)
 • Именроде (120 жители)
 • Клајнвексунген (330 жители)
 • Маудероде (156 жители)
 • Пицлинген (170 жители)
 • Вертер со единиците
  • Клајнвертер (на север)
  • Гросвертер (на југ)
  • Шате (јужно од Гросвертер)

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди