Хахаузен (германски: Hahausen) — општина во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хахаузен
Евангелистичка црква во Хахаузен
Евангелистичка црква во Хахаузен
Грб на Хахаузен
Хахаузен is located in Германија
Хахаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гослар
Општ. заед. Лутер на Баренберге
Месни единици 2
Градоначалник Хенри Хофмајстер (СДП)
Основни податоци
Површина 9,65 км2
Надм. височина 210 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GS
Пошт. бр. 38729
Повик. бр. 05383
Портал www.hahausen.de
Местоположба на Хахаузен во рамките на округот Гослар
Карта
Координати 51°57′0″N 10°13′3″E / 51.95000° СГШ; 10.21750° ИГД / 51.95000; 10.21750Координати: 51°57′0″N 10°13′3″E / 51.95000° СГШ; 10.21750° ИГД / 51.95000; 10.21750

Се наоѓа северозападно од планинскиот масив Харц, помеѓу градовите Зезен и Лутер на Баренберге. Општината е составена од две единици: Хахаузен и Нојекруг.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди