Фридриксауе

Фридриксауе (германски: Friedrichsaue) — село и поранешно општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.

Фридриксауе
Дел во Зеланд
Фридриксауе is located in Германија
Фридриксауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 105 м
Население 200  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034741
Портал www.friedrichsaue-am-see.de
Координати 51°50′10″N 11°19′53″E / 51.83611° N; 11.33139° E / 51.83611; 11.33139Координати: 51°50′10″N 11°19′53″E / 51.83611° N; 11.33139° E / 51.83611; 11.33139

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на приближно 18 километри северозападно од Ашерслебен. Населението (до јуни 2004), е 224 жители, правејќи го едно од најмалите села во регионот.

ИсторијаУреди

Фридриксауе бил основан во 1753 година, именуван по Фридрих II Велики. Тој ја подарил земјата во околината на мигранти од Рајнската област, кои ја основале верската населба Клостергут Зелебен.

Селото, порано, било дел од округот Ашерслебен-Штасфурт, потоа дел од округот Залцланд на 1 јули 2007, како дел од реформата во 2007.