Димитриј Торбински

руски фудбалер

Димитриј Торбински (руски: Дмитрий Евгеньевич Торбинский, роден на 28 април 1984 во Нориљск) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Димитриј Торбински
Лични податоци
Полно име Димитриј Евгеневич Торбински
Роден на 28 април 1984.(1984-04-28)(39 г.)
Роден во Нориљск, СССР
Висина 1.75 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 21
Младинска кариера
ФК Спартак Москва
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2007 ФК Спартак Москва 43 (3)
2005ФК Спартак Москва (loan) 24 (4)
2008– ФК Локомотив Москва 89 (6)
Репрезентација
2007– Русија 24 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:57, 8 јуни 2011 (UTC)

Торбински својата професионална кариера ја започнал во 2001 година како играч на ФК Спартак Москва.

Во моментот настапува за ФК Локомотив Москва.

За Руската фудбалска репрезентација дебитирал во 2007 година и постигнал два гола.