Кристофер Ајер

Кристофер Васбак Ајер (роден на 17 април 1998, во Релинген) — норвешки фудбалер, играч од одбраната на Брентфорд и на норвешката репрезентација.

Кристофер Ајер
Cel-Zen (5) (cropped).jpg
Лични податоци
Роден на 17 април 1998 (1998-04-17) (24 г.)
Роден во Релинген, Норвешка
Држава Норвешка Норвешка
Висина &100000000000001980000001,98 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Брентфорд Брентфорд
Број 20
Младинска кариера
600px HEX-0000FF HEX-FF0000.svg Релинген
Лилестром Лилестром
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014-2016 Старт Старт 56 (9)
2016-2021 Селтик Селтик 117 (5)
2017Килмарнок Килмарнок 16 (0)
2021- Брентфорд Брентфорд 20 (0)
Репрезентација
2014 Норвешка Норвешка 16 12 (1)
2015 Норвешка Норвешка 17 2 (1)
2015 Норвешка Норвешка 18 10 (6)
2016 Норвешка Норвешка 19 6 (3)
2017–2018 Норвешка Норвешка 21 5 (0)
2018– Норвешка Норвешка 26 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010