Тумба (Виничани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тумба


Местоположба 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° СГШ; 21.89806° ИГД / 41.60083; 21.89806Координати: 41°36′3″N 21°53′53″E / 41.60083° СГШ; 21.89806° ИГД / 41.60083; 21.89806
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

 некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани. Претставува доцносредновековна некропола. На мала височинка кај излезот од селото, покрај патот што води за селото Свеќани се откриени повеќе гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 63, ISBN 9789989101069