Алишовски Пат (Виничани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Алишовски Пат


Местоположба 41°36′36″N 21°53′24″E / 41.61000° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.61000; 21.89000
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Алишовски Патнекропола од доцноатичкото време. Се наоѓа на 1 км северно од селото Виничани и зафаќа простор од околу 1,5 хектар. При обработувањето на земјата биле откриени повеќе гробови со конструкција од камени плочи и тегули. Насоченоста на гробовите е исток-запад.[1]

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 62. ISBN 9989649286.