Трефурт

град во Германија

Трефурт (германски: Treffurt) — — град во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 19 километри северозападно од Ајзенах и 18 километри југозападно од Милхаузен во Природниот парк Ајксфелд-Хајних-Вератал. Трефурт е добро познат по неговите стари вили и средновековниот стар дел на градот.

Трефурт
Поглед на Трефурт
Поглед на Трефурт
Грб на Трефурт
Трефурт is located in Германија
Трефурт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градски единици 4
Градоначалник Бернд Розенбуш (ДХС)
Основни податоци
Површина 54,76 км2
Надм. височина 190 м
Население 6.084 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99830
Повик. бр. 036923
Портал treffurt.de
Местоположба на градот Трефурт во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 51°8′12″N 10°14′15″E / 51.13667° N; 10.23750° E / 51.13667; 10.23750Координати: 51°8′12″N 10°14′15″E / 51.13667° N; 10.23750° E / 51.13667; 10.23750

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди