Тонхаузен (германски: Thonhausen) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Тонхаузен во рамките на Германија
Тонхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Градоначалник Андре Хупфер
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 300 м
Население 515 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.thonhausen.de
Местоположба на Тонхаузен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 12°19′32″E / 50.83333° СГШ; 12.32556° ИГД / 50.83333; 12.32556

Географија уреди

Соседни општини уреди

Општини кои се граничат со Тонхаузен се Јонасвалде, Хајерсдорф, градот Шмелн и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; како и градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Општински единици уреди

Тонхаузен е составен од три дела: Тонхаузен, Шенхајде и Ветелсвалде.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)