Едо Маајка (вистинско име Един Осмиќ, Брчко, 22 декември 1978) — босански рапер и автор на хип-хоп текстови.

Едо Маајка
Едо Маајка на фестивалот Егзит (Exit) во Србија
Биографски податоци
Родено имеЕдин Осмиќ
Роден(а)22 декември 1978 (1978-12-22) (42 г.)
Брчко, Босна и Херцеговина, Југославија
Жанровихип-хоп, Рап
Занимањарапер, музички продуцент,
ИнструментиВокали, синтисајзер, клавијатура, фонограф, семплер
Период на активност1992–денес
ИздавачиMenart, Fmjam, Hayat Production
СоработнициФренки, ХЗА, Дисциплинска комисија
Мреж. местоedomaajka.com

ДискографијаУреди

Надворешни врскиУреди