Бразил (оригинално издаден на 20 февруари 1985) е дистописка комедија[1][2] режирана од членот на Монти Пајтон, Тери Гилијам. Филмот е напишан од Гилијам, Чарлс МекКијон и Том Стопард. Во него глумат Џонатан Прајс, Роберт де Ниро, Ким Грист, Мајкл Палин, Кетрин Хелмонд, Боб Хоскинс, и Ијан Холм.

Постер за ДВД изданието на Бразил

Наводи

уреди
  1. Anders, Charlie Jane (19 October 2015). „50 Brilliant Science Fiction Movies That Everyone Should See At Least Once“. Gizmodo. Посетено на 29 October 2015.
  2. „Dystopia and Science Fiction: Blade Runner, Brazil and Beyond“. Santa Barbara: University of California Press. Архивирано од изворникот на 9 November 2020. Посетено на 29 October 2015.

Надворешни врски

уреди