Тенис на Летните олимписки игри 2004 – жени поединечно

Тенис на Летните олимписки игри 2004 – жени поединечно — дел од тениската програма на Летните олимписки игри 2004 која се оджала во периодот од 15 до 21 август на Атинскиот олимписки тениски центар во Атина, Грција. На натпреварот учествувале вкупно 64 натпреварувачи од 32 земји, при што секоја нација имала до 4 играчи[1].

Тенис поединечно - жени
на Летните олимписки игри 2004
TennisAt2004SummerOlympics-1.jpg

Тенис на Летните олимписки игри 2004
ОдржувалиштеАтински олимписки тениски центар
Денови15 август – 21 август
Натпреварувачи64 од 32 земји
Медалисти
Gold medal   Белгија
Silver medal   Франција
Bronze medal   Австралија
«20002008»

Венус Вилијамс од САД била бранител на златниот медал од 2000 година, но загубила во третото коло од Мери Пирс од Франција[2]. Светскиот рекет број 1 Жастин Анин од Белгија го освоила златниот медал, совладувајќи ја Амели Моресмо од Франција во првенствениот натпревар со 6-3, 6-3; таа го освоила единствениот златен медал во Белгија на овие Олимписки игри. Вториот сет што го загубила од шампионката на Ролан Гарос, русинката Анастасија Мискина во полуфиналето, бил единствениот што го загубила на целото првенство[3]. Алиша Молик, која во првото коло ја победила, Елена Дементиева, ја победила и Мискина во мечот за бронзениот медал со 6-3, 6–4. Медалите биле првите освоени за нивните национални земји во оваа конкуренција во рамките на Летните олимписки игри. Франција немала освоено медал во оваа конкуренција од 1924 година. Серијата златни медали на САД била прекинета и американските тенисерки не се нашле во првите осум на табелата.

ПозадинаУреди

Ова бил 10-ти тениски турнир во оваа конкуренција во рамките на Летните олимписки игри. Женскиот натпревар се одржал само еднаш за време на првите три игри (само машки тенис се играло во 1896 и 1904 година), но се одржувал на секоја Олимпијада од 1908 година. Тенисот не бил спорт за медал од 1928 до 1984 година, иако бил демонстративен во 1968 и 1984 година[1].

Од Летните олимписки игри во 2000 година се вратила носителката на златен медал, Венус Вилијамс од САД и освојувачката на сребрен медал, Елена Дементиева од Русија. Вилијамс се борела со повредите пред игрите и влегла како носител број 6. Анин од Белгија била носител број 1, со Амели Моресмо од Франција која била втора. По нив следувале трите руски тенисерки: Анастасија Мискина, Елена Дементиева и Светлана Кузнецова.

Поранешната светска тенисерка број 1 Серена Вилијамс се повлекла една недела пред почетокот на турнирот поради повреда на левото колено[1].

Босна и Херцеговина, Естонија, Порторико, Србија и Црна Гора и Украина дебитирале во оваа пригода. Франција го забележала својот деветти настап, најмногу меѓу народите до тој момент, пропуштајќи ги само игрите во Лондон во 1908 година (кога се натпреварувале само британски играчи).

КвалификацииУреди

Квалификациите за единствениот турнир биле ограничени на четири играчи по Национален олимписки комитет (НОК), организација што претставува земја на Олимписките игри. На националните тениски здруженија, кои биле членки на ИТФ пред 1 јануари 2004 година, им било дозволено да номинираат играчи за влез во турнирот. На турнирот учествувале вкупно 64 играчи. Секој НОК кој имал повеќе од четири играчи кои можеле да се квалификуваат по овој метод, биле охрабрени тие самите да ги изберат своите највисоко рангирани играчи со право да се натпреваруваат на турнирот. Останатите 14 биле квалификувани преку вајлд карта: осум биле избрани на нивниот светски пласман и останатите шест биле избрани врз основа на нивното светско рангирање, без разлика дали нивната земја има репрезентација во тенис, бројот на играчи кои биле во Атина или нивната географска положба[4][5].

Играчите кои заработиле автоматски влез во ждрепката и кои се повлекле од натпреварувањето поради болест, повреда или ужаленост пред полноќ на 7 август биле заменети со една од нивната матична земја. Доколку не го сторат тоа, тогаш ИТФ имал право да избира највисоко рангиран номиниран играч или квалификуван натпреварувач ако некоја земја имала повеќе од четворица играчи на турнирот[5][6].

ФорматУреди

Натпреварот претставува турнир во една елиминација со натпревар за бронзен медал. Натпреварите се воделе до три сета. најдобри од три сета.

РаспоредУреди

Според грчко стандардно време (UTC+2)

Дата Време Рунда
15 август 2004
16 August 2004
32-финале
17 август 2004 16-финале
18 август 2004 8-финале
19 август 2004 Четвртфинале
20 август 2004 17:00 Полуфинале
21 август 2004 17:00
 
Натпревар за бронзен медал
Финале

НосителиУреди

 1.   Белгија Жистин Анин Арден (златен медал)
 2.   Франција Амели Моресмо (сребрен медал)
 3.   Русија Анастасија Мискина (4 место)
 4.   Русија Елена Дементиева (прво коло)
 5.   Русија Светлана Кузнецова (четвртфинале)
 6.   САД Венус Вилијамс (трето коло)
 7.   Аргентина Паола Суарез (второ коло )
 8.   Јапонија Ај Сугијама (четвртфинале)
 9.   Русија Надежда Петрова (второ коло )
 10.   Швајцарија Пати Шнидер (трето коло)
 11.   Италија Франческа Скјавоне (четвртфинале)
 12.   Хрватска Каролина Шпрем (трето коло)
 13.   Израел Ана Смашнова (прво коло)
 14.   Италија Силвија Фарина Елија (второ коло )
 15.   Бугарија Магдалена Малеева (второ коло )
 16.   САД Чанда Рубин (трето коло)

ЖрепкаУреди

ЗавршницаУреди

Предлошка:8TeamBracket-Tennis3-with third

Горна половинаУреди

Група 1Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
1    Белгија Ж. Анин-Арден 6 6  
   Чешка Б. Стрицова 3 4     1    Белгија Ж. Анин-Арден 6 6  
   Венецуела М. Венто Кабчи 6 6      Венецуела М. Венто Кабчи 2 1  
   Луксембург А. Кремер 3 4       1    Белгија Ж. Анин-Арден 6 6  
   Австралија Н. Прат 6 7          Австралија Н. Прат 1 0  
   Швајцарија М. Казанова 3 5        Австралија Н. Прат 1 7 6
   Италија Т. Гарбин 6 6      Италија Т. Гарбин 6 65 2  
13    Израел А. Смашнова 2 1       1    Белгија Ж. Анин-Арден 6 6
9    Русија Н. Петрова 6 6          Франција М. Пирс 4 4
   Словачка М. Суха 3 3     9    Русија Н. Петрова 2 1  
   Шпанија А. Медина Гаригес 3 5      Франција М. Пирс 6 6  
   Франција М. Пирс 6 7          Франција М. Пирс 6 6
   Словенија М. Матевжиќ 7 7       6    САД В. Вилијамс 4 4  
   Јапонија С. Обата 63 5        Словенија М. Матевжиќ 0 0
   Унгарија М. Цинк 1 2   6    САД В. Вилијамс 6 6  
6    САД В. Вилијамс 6 6  

Група 2Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
3    Русија А. Мискина 6 6  
   Шпанија М. Серна 0 1     3    Русија А. Мискина 6 3 6  
   Порторико К. Бранди 7 6      Порторико К. Бранди 2 6 4  
   Хрватска Ј. Костаниќ 5 1       3    Русија А. Мискина 7 6  
   Колумбија К. Кастањо 2 1          Грција Е. Данилиду 5 4  
   Грција Е. Данилиду 6 6        Грција Е. Данилиду 2 6 6
   Чешка К. Закопалова 1 4   15    Бугарија М. Малеева 6 4 4  
15    Бугарија М. Малеева 6 6       3    Русија А. Мискина 6 6
11    Италија Ф. Скјавоне 6 7       11    Италија Ф. Скјавоне 1 2
   Јапонија Ш. Асагое 3 64     11    Италија Ф. Скјавоне 2 7 6  
   Естонија К. Канепи 61 1      Јужна Кореја Ј. Чо 6 60 4  
   Јужна Кореја Ј. Чо 7 6       11    Италија Ф. Скјавоне 65 6 6
   Србија и Црна Гора Ј. Јанковиќ 4 1          Колумбија Ф. Зулуага 7 1 3  
   Колумбија Ф. Зулуага 6 6        Колумбија Ф. Зулуага 4 7 6
   Франција Н. Деши 7 65 7   7    Аргентина П. Суарез 6 61 1  
7    Аргентина П. Суарез 61 7 9  

Долна половинаУреди

Група 3Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
8    Јапонија А. Сугијама 4 6 8  
   Кина Ѓ. Џенг 6 3 6     8    Јапонија А. Сугијама 7 6  
   Украина Т. Перебијнис 6 6      Украина Т. Перебијнис 5 4  
   Мадагаскар Д. Рандријантефи 3 4       8    Јапонија А. Сугијама 7 6  
   Тајланд Т. Танасугарн 6 2 1       12    Хрватска К. Шпрем 66 1  
   Индонезија А. Виѓаја 1 6 6        Индонезија А. Виѓаја 3 1
   Аргентина Ж. Дулко 66 5   12    Хрватска К. Шпрем 6 6  
12    Хрватска К. Шпрем 7 7       8    Јапонија А. Сугијама 3 4
14    Италија С. Фарина Елија 6 6          Австралија А. Молик 6 6
   Франција С. Тести 2 0     14    Италија С. Фарина Елија 1 2  
   Словачка Љ. Курхајцова 4 6 3      САД Л. Рејмонд 6 6  
   САД Л. Рејмонд 6 4 6          САД Л. Рејмонд 4 4
   Шпанија М. Санчез Лорензо 3 6 4          Австралија А. Молик 6 6  
   Словенија К. Среботник 6 0 6        Словенија К. Среботник 5 4
   Австралија А. Молик 4 6 6      Австралија А. Молик 7 6  
4    Русија Ј. Дементиева 6 0 3  

Група 4Уреди

Прво коло   Второ коло   Трето коло   Четвртфинале
5    Русија С. Кузнецова 6 6  
   Аргентина М. Дијаз Олива 3 3     5    Русија С. Кузнецова 7 6  
   Јапонија А. Моригами 6 6      Јапонија А. Моригами 65 2  
   Чешка И. Бенешова 1 4       5    Русија С. Кузнецова 6 6  
   Словачка Д. Хантухова 6 6       10    Швајцарија П. Шнидер 3 3  
   Луксембург К. Шол 1 1        Словачка Д. Хантухова 6 1 4
   Унгарија П. Мандула 3 4   10    Швајцарија П. Шнидер 3 6 6  
10    Швајцарија П. Шнидер 6 6       5    Русија С. Кузнецова 65 6 2
16    САД Ч. Рубин 6 68 6       2    Франција А. Моресмо 7 4 6
   Австралија С. Стосур 2 7 0     16    САД Ч. Рубин 6 3 6  
   Зимбабве К. Блек 6 5 6      Зимбабве К. Блек 4 6 3  
   Словенија Т. Писник 3 7 4       16    САД Ч. Рубин 3 1
   Босна и Херцеговина М. Југиќ-Салкиќ 3 4       2    Франција А. Моресмо 6 6  
   Италија М. Е. Камерин 6 6        Италија М. Е. Камерин 0 1
   Шпанија К. Мартинез 1 4   2    Франција А. Моресмо 6 6  
2    Франција А. Моресмо 6 6  

Конечна табелаУреди

Пласман Натпреварувач Земја
1. Жастин Анин-Арден   Белгија
2. Амели Моресмо   Франција
3. Алиша Молик   Австралија

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Singles, Women“. Olympedia. Посетено на 16 July 2021.
 2. Williams title defence over, BBC SPORT
 3. Henin-Hardenne tops Mauresmo in final - Olympics, ESPN
 4. „Qualification“ (PDF). International Tennis Federation. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 August 2004. Посетено на 20 March 2020.
 5. 5,0 5,1 „Olympic Tennis Event 2004 – Regulations“ (PDF). International Tennis Federation. стр. 4–7, 11 & 17–18. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 August 2004. Посетено на 20 March 2020.
 6. „Tennis Event at the 2004 Olympic Games – Media Guide“ (PDF). International Tennis Federation. 2004. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 August 2004. Посетено на 20 March 2020.