Спомен-куќа на Петар Поп Арсов

спомен-куќа во Богомила

Спомен-куќа на Петар Поп Арсов — спомен-куќа во селото Богомила, роден дом на македонскиот револуционер Петар Поп Арсов, еден од основачите на Македонската револуционерна организација. Куќата е донорана на Република Македонија од Стамен Поп-Арсов..[1][2]

Спомен-куќа на Петар Поп Арсов
Поглед на спомен-куќата
Спомен-куќа на Петар Поп Арсов is located in Македонија
Спомен-куќа на Петар Поп Арсов
Местоположба во рамки на Македонија
Карта
Основан1986
МестоБогомила, Македонија Македонија
Координати41°35′42″ N; 21°28′30″ E / 41.5949° СГШ; 21.4749° ИГД / 41.5949; 21.4749
Дел од темата „Петар Поп Арсов

Во 1986 година куќата била конзервирана и била поставена музејската поставка.[3] Истата година, куќата била прогласена за културно наследство на Македонија.[4]

Во текот на повеќе децении оваа спомен-куќа била посетена од илјадници посетители. Од куќата на Петар Поп Арсов во средината на 90-тите биле украдени Библијата, пиштол и нож, а во 2012 година била оштетена.[4] Со средства од Министерството за култура била извршена санација.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Се обновија Спомен куќите на Петар Поп Арсов и Коле Неделковски
  2. Се обновуваат спомен куќите на Петар Поп Арсов и Коле Неделковски
  3. ПОДНОВУВАЊЕ НА СПОМЕН-КУЌИТЕ НА ПОП АРСОВ И НА НЕДЕЛКОВСКИ
  4. 4,0 4,1 „Спомен куќата на Петар Поп Арсов во Богомила“. Vardarski.mk. Посетено на 5 август 2018.[мртва врска]

Надворешни врски уреди