Список на светско наследство во Источна Азија

список на статии на Викимедија

Ова е список на Светско културно наследство во Источна Азија под заштита на УНЕСКО.

Кина (41)Уреди

 
Долината на деветте села
 
Резбите Дацу Рок
 
Стар комплекс градби во планините Вуданг

Јапонија (16)Уреди

  Главна статија: „Културно наследство во Јапонија.
 1. Будистички споменици во областа Хориуџи (1993)
 2. Химеџиџо (1993)
 3. Јакушима (1993)
 4. Шираками-Санчи (1993)
 5. Историски споменици на поранешен Кјото (градовите Кјото, Уџи и Отсу) (1994)
 6. Историски села Ширакаваго и Гокајама (1995)
 7. Споменик на мирот во Хирошима (Генбаку Доме) (1996)
 8. Светилиште Ицукушима (1996)
 9. Историски споменици на поранешна Нара (1998)
 10. Светилишта и храмови на Нико (1999)
 11. Гусуку и имотите на кралството Риукиу (2000)
 12. Свети места и патишта на планината Ки (2004)
 13. Ширетоко (2005)
 14. Рудникот за сребро Ивами Гинзан (2007)
 15. Хираизуми – храмови, градини и археолошки наоѓалишта (2011)
 16. Островите Огасавара (2011)[1]

Јужна Кореја (10)Уреди

Монголија (3)Уреди

 
Долината Орхон

Северна Кореја (1)Уреди

 
Ѕидна уметност во третата гробница во Анак, Северна Кореја

НаводиУреди

 1. „Ogasawara Islands - UNESCO World Heritage Centre“. Whc.unesco.org. 2011-06-24. Посетено на 2011-10-31.
 2. „UNESCO World Heritage Convention, Complex of Koguryo Tombs, Maps“. Whc.unesco.org. Посетено на 2011-10-31.

Надворешни врскиУреди