Хунан

покраина во Кина

Хунан (кинески: 湖南) е не-крајбрежна покраина во Народна Република Кина, дел од регионот Југо -средишна Кина. Сместено на средното достигнување на сливот на Јангце, ги граничи аднимистративните единици на Хубеи на север, Џиангши на исток, Гуангдунг и Гуангши на југ, Гуижоу на запад и Чонгќинг на северозапад. Главен град и најголем град е Чангша, низ кој исто така поминува реката Шијанг. Со население од нешто над 67 милиони во 2014 година кои живеат на површина од приближно 210,000 км2, таа е 7-та најнаселена покраина во Кина по население и 10-та најобемна покраина по површина. Неговиот номинален БДП за 2018 година бил повеќе од 500 милијарди долари на САД, што е меѓу првите 30-та најголема под-национална економија во светот со својот ПКМ на БДП над 1 билион долари на САД.

Покраина Хунан
湖南省
Покраина
Име транскр.
 • кинески湖南省 (Хунан Шенг)
 • кратенкаHN / (пинјин: Xiāng)
Map showing the location of Hunan Province
Карта која ја покажува местоположбата на Покраината Хунан
Наречено по, - езеро
, nán - јужно
"Јужно од езерото"
Престолнина
(најнаселен град)
Чангша
Поделби14 префектури, 122 околии, 1,933 градски административни единици (2018), 29,224 села (2018)
Управа
 • СекретарДу Џиахао
 • ГувернерШу Даже
Површина[1]
 • Вкупна210.000 км2 (80,000 ми2)
Ранг10.
Најг. вис.&100000000000211520000002.115,2 м
Население (2014)[2]
 • Вкупно67,370,000
 • Ранг7.
 • Густина0,00.032/км2 (0,00.083/ми2)
 • Ранг13.
Демографија
 • Етнички составХан – 90%
Туѕијци – 4%
Мјао – 3%
Донг – 1%
Јао – 1%
други народи – 1%
 • Јазици и дијалектиВаријанти на кинески:
шијанг, ган, југозападен мандарински, шијангнан тухуаски, вашијанг, хака
не-кинески јазици:
шонг, туѕиски, миенски, гамски
ISO 3166CN-HN
БДП (2018 [3])јуани 3.64 билиони
549.00 милијарди долари
1.038 билиони долари (ПКМ)[3] (9.)
 • по глава на жител57,540 ¥
8,341 $ (16.)
16,454 $ (ПКМ)
ИЧР (2018) 0.751[4]
висок ·15.
Мреж. местоenghunan.gov.cn

Името Хунан буквално значи „јужно од езерото“.[5] Езерото за кое се споменува е Донгтингското Езеро, езеро на североисток од покраината; хунанските таблички за возила се означени како Xiāng (на кинеско писмо: 湘), според реката Шијанг, која поминува од југ кон север преку Хунан и претставува дел од најголемиот систем за наводнување за покраината.

Околината на Хунан првпат била под кинеска власт околу 350 година од старата ера, кога покраината станала дел од државата Чу. Хунан била родно место на кинескиот комунистички револуционер Мао Це Тунг,[6] кој стана основачки татко на Народна Република Кина. Хунан денес е дом на некои етнички малцинства, вклучително и Туѕите и Мјао народот, заедно со Хан Кинезите, кои сочинуваат мнозинство од населението. Варијанти на кинески говори вклучуваат шијанг, ган и југозападен мандарински.

Хунан се наоѓа на јужниот брег на реката Јангце. Местото Вулингјуан било заведено како Место на светско наследство на УНЕСКО во 1992 година.[7] Чангша, главниот град, се наоѓа во источниот дел на покраината; сега е важен трговски, производствен и превозен центар.[8]

Туризам уреди

Сместена во јужниот централен дел на државата, Хунан е познат по својата природна околина. Опкружена е со планини на исток, запад и југ, и со реката Јангце на север. Со илјадници години, регионот е главен центар на земјоделството, одгледувајќи ориз, чај и портокали. Првиот кинески висечки мост со стаклен под, исто така, бил отворен во Хунан, во Националниот геолошки парк Шинизуај.[9]

 • Вулингјуан е место на светско наследство и сценско подрачје 5А. Се наоѓа во југо-средишниот Хунан, Вулингјуан е познат по своите илјадници кварцитни песочни столбови, пештери и водопади. Областа, исто така, го вклучува Национален парк шума Жангџиаџие.
 • Околија Шаошан, познат по тоа што е родното место на Мао ЦеТунг
 • Кулата Јуејанг, на бреговите на Донгтингското Езеро, била изградена во време на династиите Хан и Џин, и постои во сегашна состојба уште од династијата Ќинг. Покрај павилјонот на принцот Тенг и Кулата на Жолтиот жерав, таа е една од Трите големи кули на Џиангнан .
 • Планината Хенг, во Хенгјанг, е една од Петте големи планини на Кина и е дом на најголемиот храм во јужна Кина.
 • Околија Фенгуханг, во префектурата Шијангси, е ставена на списокот за можни места на светско наследство на УНЕСКО заради нејзиниот древен град. Фенгуанг е познат по својата вклопување во планински одлики и проток на вода во градскиот дизајн и древен синкретизам помеѓу локалните култури на Хан и Мјао.[10]

Спорт уреди

Професионалните спортски тимови во Хунан вклучуваат:

 • Прва кинеска фудбалска лига
  • ФК Хунан Билоус

Наводи уреди

 1. „Doing Business in China – Survey“. Ministry Of Commerce – People's Republic Of China. Архивирано од изворникот на 5 август 2013. Посетено на 2 јуни 2020.
 2. „National Data: Annual by Province“. National Bureau of Statistics of China. 29 април 2011. Архивирано од изворникот 17 октомври 2014. Посетено на 2 јуни 2020.
 3. 3,0 3,1 http://www.enghunan.gov.cn/SP/SP2019/govReport2019/. Отсутно или празно |title= (help)
 4. „Sub-national HDI - Subnational HDI - Global Data Lab“. globaldatalab.org. Посетено на 2 јуни 2020.
 5. Origin of the Names of China's Provinces Архивирано на 27 април 2016., People's Daily Online.
 6. Schram, Stuart R. (Stuart Reynolds), 1924-2012. (1967). Mao Tse-tung. Harmondsworth: Penguin. ISBN 0140208402. OCLC 7874661.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 7. Centre, UNESCO World Heritage. „Wulingyuan Scenic and Historic Interest Area“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Архивирано од изворникот на 11 јуни 2019. Посетено на 2 јуни 2020.
 8. Planet, Lonely. „Changsha travel | Hunan, China“. Lonely Planet (англиски). Архивирано од изворникот на 11 јули 2019. Посетено на 2 јуни 2020.
 9. „China's first glass-bottom bridge opens - CNN.com“. CNN. Архивирано од изворникот на 30 септември 2015. Посетено на 2 јуни 2020.
 10. Centre, UNESCO World Heritage. „Fenghuang Ancient City“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). Архивирано од изворникот на 5 јуни 2019. Посетено на 2 јуни 2020.

Надворешни врски уреди